fbpx

Home » About Us » BSD Campus » Junior High School » Achievement » JHS Achievement

JHS Achievement

JHS ACHIEVEMENTS SINCE 2019
       
NO NAME / CLASS EVENT / COMPETITION CHAMPIONSHIP STATUS
1 Basketball Boys Team GIS Basketball Cup 2019 2nd
2 Basketball Girls Team GIS Basketball Cup 2019 3rd
3 Ricardo Gavino (7 Ruth)  Singapore & Asian School Math Olympiad (SASMO) 2019 3rd / Bronze Medal
4 Justin Sinaga (7 Ruth)
5 Maria Seraphine Marvella (9 Obadiah)
6 Sharon Richietta Risantono (8 Jeremiah) Spelling Bee @ SHB Fest 2019 1st
7 Sharon Josefina Hardha (9 Habakkuk) Spelling Bee @ SHB Fest 2019 2nd
8 Kayleen Gracia (7 Micah) Story Telling @ SYNC 2019 1st
9 Cecilia Arabella Mardani (9 Habakkuk) Story Telling @ SYNC 2019 2nd
10 Vincent Arnold Rahangiar (8 Malachi) Solo Vocal @ Cikal Harapan Open 2019 2nd
11 Seva Kiera (9 Joshua) Basketball Girls @ SYNC 2019 3rd
Kezia Ashley (8 Jeremiah)
Felda (8 Malachi)
Antoinette Marilyn Go (8 Samuel)
Angelica Siahaan (8 Jeremiah)
Jesslyn Nathania
Sherina Rachman (9 Habakkuk)
Sachiko Aerielle (9 Joshua)
Celine Fayola Indira
Jasmine Nadya Nainggolan
12 Aurelia Katlyn Hadi Saputro (9 Obadiah) Science Competition @ SYNC 2019 1st
13 Georgy Alexander Zotov (9 Habakkuk) Fencing Competition @ Fechten Fencing Tournament 2019 3rd / Bronze Medal
14 Matthew Raphael Sugiartono (9 Joshua) Fencing Competition @ Regional Fencing Competition Banten Province Level 2019 3rd / Bronze Medal
15 Rafael Ebenezer Fianto (9 Habakkuk) Fencing Competition @ Regional Fencing Competition Banten Province Level 2019 3rd / Bronze Medal
16 Matthew Raphael Sugiartono (9 Joshua) JNY Fencing Competition 2019 3rd / Bronze Medal
17 Georgy Alexander Zotov (9 Obadiah) 3rd / Bronze Medal
18 Seva Kiera (9 Joshua) Athalia Cup 2019 Basketball Girls 3rd
Kezia Ashley (8 Jeremiah)
Felda (8 Daniel)
Antoinette Marilyn Go (8 Samuel)
Angelica Siahaan (8 Jeremiah)
Jesslyn Nathania (8 Daniel)
Sherina Rachman (9 Habakkuk)
Sachiko Aerielle (9 Joshua)
Celine Fayola Indira (8 Daniel)
Jasmine Nadya Nainggolan (9 Isaiah)
Aurelle Maria F. Vidyagiri (9 Habakkuk)
Michelle Evelyn Napitupulu (7 Zephaniah)
19 Claudio Gracia Pramana (9 Hosea) JNY Cup 2019 Basketball Boys 1st
Theodore Kevin Himawan (9 Hosea)
Irvin Lesmana (9 Joshua)
Nicolas Susanto (9 Hosea)
Christian Bernhardt (9 Obadiah)
Benedictus Darren Wibisono (9 Obadiah)
Kevan Senatra (9 Isaiah)
Ravanno Emmanuel (9 Habakkuk)
Delius Adhitia (8 Jeremiah)
Manuel Evan Bayu Wijaya (8 Malachi)
Vincent Arnold Rahangiar (8 Malachi)
Michael Richie Andrianto (7 Ruth)
20 Seva Kiera (9 Joshua) JNY Cup 2019 Basketball Girls (mixed with SHS) 2nd
Aurelle Vidyagiri (9 Habakkuk)
Kezia Ashley (8 Jeremiah)
Celine Fayola Indira (8 Daniel)
Jasmine Nadya Nainggolan (9 Isaiah)
21 Claudio Gracia Pramana (9 Hosea) Solideo Cup 2019 Basketball Boys 1st
Theodore Kevin Himawan (9 Hosea)
Irvin Lesmana (9 Joshua)
Nicolas Susanto (9 Hosea)
Christian Bernhardt (9 Obadiah)
Benedictus Darren Wibisono (9 Obadiah)
Kevan Senatra (9 Isaiah)
Ravanno Emmanuel (9 Habakkuk)
Delius Adhitia (8 Jeremiah)
Manuel Evan Bayu Wijaya (8 Malachi)
Michael Richie Andrianto (7 Ruth)
22 Seva Kiera (9 Joshua) Solideo Cup 2019 Basketball Girls 3rd
Sachiko Aerielle (9 Joshua)
Sherina Rachman (9 Habakkuk)
Aurelle Maria F. Vidyagiri (9 Habakkuk)
Jasmine Nadya Nainggolan (9 Isaiah)
Kezia Ashley (8 Jeremiah)
Celine Fayola Indira (8 Daniel)
Jesslyn Nathania (8 Daniel)
Felda (8 Daniel)
Antoinette Marilyn Go (8 Samuel)
Hillary Victoria Halim (7 Amos)
18 Kegan Tandavo (7 Micah) Solideo Cup 2019 Story Telling Competition 2nd Place
23 Rachel Aurell Azella (8 Jeremiah) Tosca Cup 2019 Modern Dance @ Pembangunan Jaya 1st
Bernadette Aileen Hartono (8 Malachi)
Aurelia Pawestrisiwi Octabiyanto (8 Samuel)
Alexandra Yodine Luberizky (8 Samuel)
Stephanie Karleesha Kumala (8 Samuel)
Amabelle Bheata Sophie Mangundihardjo (8 Malachi)
Sherina Rachman (9 Habakkuk)
Brigitta Fidelia Yolanda (7 Joel)
Joseflyn Irish Cly Mayorga (7 Zephaniah)
Sachiko Aerielle (9 Joshua)
Joya Celia (9 Joshua)
Freja Maleeka Derusti (8 Ezekiel)
Ignatia Ananta Windyagita (9 Joshua)
Jasmine Nadya Nainggolan (9 Isaiah)
24 Sharon Richietta Risantono (8 Jeremiah) EF Spelling Bee 2019 @ EF BSD 1st
25 Jovan Nathanael (7 Joel) 2nd
26 Emily Nicole Chen (7 Ruth) 3rd
27 Sharon Josefina Hardha (9 Habakkuk) EF Spelling Bee 2019 @ EF Gading Serpong 3rd
28 Frederick Matthew Alexander Siahaan (9 Habakkuk) “Universal” Story Telling Competition @ Al-Azhar BSD 2nd
29 Jonathan Theja (7 Ruth) Thailand International Math Olympiad 2019 2nd / Silver Medal
30 Jovan Nathanael (7 Joel) 3rd / Bronze Medal
31 Justin Sinaga (8 Jeremiah) 3rd / Bronze Medal
32 Ricardo Gavino (8 Jeremiah) 3rd / Bronze Medal
33 Jonathan Theja (7 Ruth) American Math Olympiad 2019 2nd / Silver Medal
34 Frederick Matthew Alexander Siahaan (9 Habakkuk) Band Festival 2019 @ SMKM YMJ 1st
Rafael Ebenezer Fianto (9 Habakkuk)
Kevas Nathanael Mekel (9 Hosea)
Steven Anthony (9 Hosea)
Raphael Ephraim Kurniawan (9 Habakkuk)
35 Joshua Alexander Larido (9 Isaiah) Souvenir Design Competition for PASCH 2020 (National Level) 2nd

No. 1 – 5         : AY 2018/2019

No. 6 – 34       : AY 2019/2020

No. 35             : AY 2020/2021